Popularne rodzaje motocykli

Wiosna sprzyja wizytom zakupom w sklepie motocyklowym. Ci, którzy od dawna marzyli o jednośladzie, chcą się zorientować, ile kosztuje wymarzony pojazd. Warto poczytać o rodzajach motocykli, by sprzedawca w sklepie nie patrzył na nas z politowaniem. W końcu motocykle to nie tylko ścigacze i Harleye.

Jakie jednoślady znajdziemy w sklepie motocyklowym?

Nie ma oficjalne podziału na typy motocykli, ale można je skategoryzować ze względu na przeznaczenie oraz ze względu na budowę i cechy charakterystyczne. Do poruszania się po utwardzonych drogach przeznaczone są modele szosowe. Nakedy (od angielskiego słowa naked, czyli nagi) to motocykle pozbawione owiewek, które przykrywają silnik i ramę. Pozycja kierowcy na tego typu motocyklu jest wygodna i odprężona – w miarę wyprostowana, ale jednocześnie w lekkim pochyleniu do przodu. Sprzedawcy w sklepie motocyklowym często polecają je osobom początkującym. Nie polecają zaś ścigaczy, czyli sportowych motocykli, które mają silniki o wysokiej mocy, osiągające duże prędkości w krótkim czasie i na krótkim dystansie. Charakterystyczne dla sportowych motocykli są aerodynamiczne owiewki, szczelnie osłaniające silnik, nadające opływową sylwetkę i zmniejszające opór powietrza. Pozycja kierowcy tego typu motocykla (leżąca, czasem wręcz skulona) jest niewygodna i dość męcząca w przypadku dłuższych tras. Kierowca z niewielkim doświadczeniem może kupić jednoślad, który jest przeznaczony do dalekich wypraw i pokonywania długich tras. Są to jedne z największych gabarytowo motocykli i posiadają silniki o dużej pojemności. Charakteryzują się sporą pakownością (możliwość przewożenia sporych i ciężkich bagaży), dużym zbiornikiem na paliwo (co zapewnia większy zasięg podróży), a także wygodną, odprężoną i wyprostowaną pozycją kierowcy, jak również pasażera.

Skarby ze sklepu motocyklowego

Często kupowane są jednoślady sportowo-turystyczne, które są stosunkowo lekkie i łatwiejsze w prowadzeniu od motocykli turystycznych, a ich komponenty są bardziej odpowiednie do wyścigowej jazdy. Są to więc motocykle łączące w sobie możliwości sportowej, szybkiej jazdy z komfortem i praktycznymi zaletami turystyków. Dużą popularnością wśród osób odwiedzających sklep motocyklowy cieszą się cruisery, czyli motocykle stylizowane na legendarne, amerykańskie maszyny.   Charakteryzują się niskim położeniem siedzenia kierowcy oraz kierownicą wydłużoną ku tyłowi, co wymusza wyprostowaną lub wręcz lekko odchyloną do tyłu sylwetkę. Stopy kierowcy wysunięte są do przodu, a całość sprawia, że pozycja kierowcy jest wygodna. Choppery to odchudzona wersja cruiserów. Popularne są także jednoślady o klasycznej sylwetce i konstrukcji.

Czy w sklepie motocyklowym znajdziemy motocykle off-roadowe?

Motocykle off-roadowe są przeznaczone do jazdy terenowej. W porównaniu do motocykli szosowych są prostsze w budowie, o lżejszej masie, większej poręczności i potężniejszych kołach. W sklepie motocyklowym zobaczymy też jednoślady typu cross, które są stworzone do poruszania się w terenie. Pozbawiono je niepotrzebnych elementów, zwiększających masę maszyny, takich jak np. światła, kierunkowskazy, lusterka, więc nie można się nimi poruszać w ruchu ulicznym.

Modele maszyn można obejrzeć w internecie, ale nic nie równa się z zobaczeniem ich na żywo. Odwiedźmy więc sklep motocyklowy, by z bliska przyjrzeć się wymarzonym jednośladom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *