Jak dbać o układ hamulcowy w samochodzie?

 

Układ hamulcowy samochodu ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. W związku z tym, trzeba o niego dbać tak samo, jak dbamy o pozostałe elementy eksploatacyjne w samochodzie. Co robić, by zyskać pewność, że hamulce naszego samochodu działają dobrze? Jak to robić? Jak często konieczna jest wymiana tarcz hamulcowych?

Jak zużywają się hamulce?

Tarcze, klocki, bębny czy szczęki to elementy układu hamulcowego, które zużywają się w trakcie eksploatacji pojazdu. Tempo ich zużycia zależy od konstrukcji konkretnego pojazdu oraz stylu jazdy kierowcy. W związku z tym, nie sprawdzajmy w instrukcji pojazdu, czy już przyszedł czas na wymianę tarcz hamulcowych, a po prostu regularnie kontrolujmy stan auta. Układ hamulcowy należy badać regularnie podczas każdego przeglądu oraz wtedy, gdy cokolwiek budzi nasz niepokój. Jeśli usłyszymy dziwne odgłosy lub mamy wrażenie, że siła hamowania jest mniejsza, jedźmy do mechanika.

Na czym polega wymiana tarcz hamulcowych?

Klocki i tarcze to części najszybciej ulegające zużyciu, a klocki wymienia się najczęściej. O zużyciu klocków hamulcowych oraz konieczności ich wymiany coraz częściej informują odpowiednie kontrolki w samochodzie. Jeżeli auto nie jest w nie wyposażone, należy zachować czujność. Zaniepokoić nas powinny pierwsze nietypowe odgłosy przy hamowaniu. Są one sygnałem, że klocki hamulcowe kwalifikują się do wymiany. Nie zwlekajmy z tym, gdyż zużyty klocek może uszkodzić powierzchnię tarczy, a wymiana tarcz hamulcowych to spory wydatek. Tymczasem wymiana klocków to rutynowa czynność, którą przeprowadzi każdy serwis.

Jak często wymienia się płyn hamulcowy?

Zadaniem płynu hamulcowego jest przekazywanie siły nacisku z pedału hamulca na okładziny hamulcowe (klocki, szczęki). Płyn działa w obiegu zamkniętym, ale z biegiem czasu z powodu właściwości higroskopijnych chłonie wilgoć i traci swoje parametry. Staje się bardziej podatny na wysokie temperatury, a skuteczność hamowania znacząco spada. Jeżeli bardzo zaniedbamy tę sprawę, układ hamulcowy się przegrzeje, a hamulce nie będą działały. W związku z tym, przy okazji każdego przeglądu samochodu należy również kontrolować stan płynu hamulcowego, a jego wymiana powinna się odbywać co roku lub częściej.

Na czym polega diagnostyka i konserwacja układu hamulcowego? Czy konieczna jest wymiana tarcz hamulcowych?

Gromadzące się w układzie hamulcowym zanieczyszczenia z drogi oraz pył ze ścieranych klocków hamulcowych prowadzą do pogorszenia skuteczności hamulców, a także mogą powodować piszczenie klocków w trakcie hamowania. Jeżeli dużo jeździmy, przynajmniej dwa razy w roku, powierzmy samochód mechanikowi. Doświadczony fachowiec oceni, czy konieczna jest wymiana tarcz hamulcowych, mierząc ich grubość. Ponadto, sprawdzi stan przewodów hamulcowych i zbada jakość płynu.

Dbanie o układ hamulcowy i jego konserwacja wcale nie muszą być uciążliwe. Wymiana tarcz hamulcowych jest droga, ale nie będzie tak często konieczna, jeśli będziemy właściwie dbać o układ hamulcowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *