Czym są centra montażu?

Samochód to skomplikowana maszyna złożona z wielu części wytwarzanych w fabrykach oddalonych od siebie o tysiące kilometrów. Każdy element musi być dostarczony we właściwe miejsce w określonym czasie, by powstał finalny produkt, czyli sprawny samochód. W związku z tym, logistyka dla branży automotive jest bardzo ważna. Co robi się w centrach montażu?

Specyfika logistyki dla branży automotive

Wyzwaniem w logistyce dla branży automotive są krótkie terminy dostaw i presja na zachowanie niskich kosztów transportu. Firmy logistyczne nie tylko przewożą samochody czy ich części, lecz także zajmują się pakowaniem prototypów, odprawą celną i transportem z zapewnieniem wysokiego stopnia bezpieczeństwa i poufności. Firmy zajmujące się logistyką dla branży automotive organizują również logistykę w fazie produkcji i zajmują się komunikacją związaną z wprowadzeniem pojazdu na rynek. W logistyce dla branży automotive wdrożono podejście „just in time” czyli dostaw na czas, co pozwoliło na duże redukcje kosztów produkcji i logistyki. Standardem są także systemy klasy WMS (Warehouse Management System), które pozwalają na szybką lokalizację towarów w przestrzeni magazynowej. Aplikacja przejmuje kontrolę nad pracą wózków widłowych, co pozwala szybko zlokalizować daną część w magazynie. Systemy WMS w logistyce dla branży automotive są pomocne w planowaniu transportu, śledzeniu przesyłek i zarządzaniu pracą ludzi. Stosuje się także EDI (Electronic Data Interchange), czyli elektroniczną wymianę dokumentów i danych. Przyspiesza to przepływ informacji i upraszcza zarządzanie.

Jak działają centra montażu w logistyce dla branży automotive?

Ze względu na funkcjonowanie w ramach rozproszonych zakładów produkcyjnych i montowni, logistyka produkcji w przemyśle samochodowym stawia przed menadżerami wiele wyzwań. Obsługa skomplikowanych zadań z tego obszaru to pole działania dla wyspecjalizowanych przedsiębiorstw. Logistyka w branży automotive to nie tylko przewóz samochodów i części, lecz także przygotowywanie elementów składowych pojazdów do o transportu. W centach montażu przygotowuje się opakowania wielokrotnego użytku dla systemów CKD (od ang. completely-knocked-down – montowanie całkowicie od podstaw) oraz przygotowuje się części samochodowe do dalszego transportu. Tekturowe kartony są indywidualnie dostosowywane do obsługiwanych gabarytów, by zapewnić optymalne wykorzystanie miejsca w kontenerze oraz zagwarantować bezpieczny transport poszczególnych części do odległych o tysiące kilometrów zakładów montażowych.

Logistyka dla branży automotive w centrach montażu

W centrach montażu korzysta się z intralogistycznych rozwiązań optymalizujących przebieg pracy. Niewielkie części przewozi się w oparciu o zestawy transportowe złożone z ciągników oraz ram dostosowanych do specyfiki konkretnego ładunku. Korzysta się także z systemu zdalnego sterowania wózkami. Najcięższe i gabarytowo największe części (np. karoseria) przewożone są przy pomocy maszyn elektrycznych dużej mocy.

W logistyce dla branży automotive bardzo ważna jest sprawna organizacja, gdyż części samochodowe w każdej chwili powinny być dostępne w punktach serwisowych. Operatorzy logistyczni zarządzają także centami montażu, co pozwala na łączenie ze sobą elementów i dalsze przesyłanie podzespołów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *